Емоційна стабільність – запорука міцного психічного і фізичного здоров’я людини.

 

  Переважна більшість людей в сучасному суспільстві знаходиться підвпливом стресу. Час, в якому ми живемо, посилює психічну діяльність людей. Це пов’язано з необхідністю засвоєння і переробки великого обсягу інформації. Тому й виникає проблема емоційного стресу, тобто напруження і перенапруження фізіологічних систем організму під впливом емоційних чинників.

  У сучасному житті стреси відіграють дуже значну роль. Вони впливають на поведінку людини, її працездатність, здоров’я, взаємовідносини з оточуючими і у родині.

Стрес має фізіологічні, психологічні, особистісні і медичні ознаки.

Фізіологічні ознаки: хекання, частий пульс, почервоніння або збліднення шкіри, збільшення адреналіну в крові, спітніння.

  Психологічні ознаки: зміна динаміки психічних функцій, найчастіше сповільнення розумових операцій, розсіювання уваги, ослаблення функції пам'яті, зменшення сенсорної чутливості, гальмування процесу прийняття рішення.

  Особистісні ознаки: повне придушення волі, зниження самоконтролю, пасивність і стереотипність поводження, нездатність до творчих рішень, підвищена сугестивність, страх, тривожність, невмотивоване занепокоєння.

  Медичні ознаки: підвищена нервозність, наявність істеричних реакцій, непритомності, афекти, головні болі,безсоння.

   У ході розвитку стресу спостерігають три стадії:

  Стадія тривоги. Це найперша стадія, що виникає з появою подразника, що викликає стрес. Наявність такого подразника викликає ряд фізіологічних змін: у людини частішає дихання, трохи піднімається тиск, підвищується пульс. Змінюються і психічні функції: вся увага концентрується на подразнику, виявляється підвищений особистісний контроль ситуації. Усе це покликано мобілізувати захисні можливості організму. Тривога і хвилювання зменшуються, стрес закінчується. Більшість стресів на цій стадії мобілізують сили організму.

Стадія опору. Настає у випадку, якщо стрес-фактор, продовжує діяти. Тоді організм захищається від стресу, витрачаючи "резервний" запас сил, з максимальним навантаженням на всі системи організму.

  Стадія виснаження. Якщо подразник продовжує діяти, то відбувається зменшення можливостей протистояння стресові, тому що виснажуються резерви людини. Знижується загальна опірність організму. Стрес "захоплює" людину і може привести його до хвороби.

 

  Психологічні способи керування стресом

  Серед психологічних способів можна виділити головні:

– не залишатися наодинці зі своїми проблемами, потрібно говорити про них;

– не гніватися, не злитися на себе та інших;

– пам’ятати, що досконалих людей не буває, тому не ставити завищених вимог до себе та до інших;

– частіше казати собі: «Я роблю все можливе , щоб отримати бажане»

– вчитися говорити «НІ!» та охороняти власний простір;

– вчитися техніці «СТОП!» поганим думкам (наказати собі не думати в даний момент про погане);

– вміти пожартувати над ситуацією.

Американський кардіолог Роберт Еліот пропонував жартівливі правила.

№1 Не засмучуйся через дрібниці.

№2 Все–дрібниці!

– виховувати позитивне мислення :

запитання «За що це мені?» перефразувати в запитання «Для чого це?»;

– вміти похвалити себе;

– виховувати в собі толерантність до невизначеності , до невдач .

Це означає – бути готовим до сюрпризів, до несподіванок; до того, що може бути все інакше, як ти запланував.

  Емоційні способи керування стресом

Щоб успішно долати стрси, щодня роби дещо з того, що тобі подобається, отримуй емоційне задоволення. Хетось любить музику, інший — куховарити, дехто знаходить душевний спокій у спогляданні природи. Кожна людина має свої секрети релаксації та відпочинку.

Здорові способи отримання емоційного задоволення

Подивись на схід сонця. Зроби собі комплімент «Я–красуня! Я–молодець!» Засмійся голосно. Займися улюбленим заняттям. Заспівай пісню. Поговори з другом. Пробіжись у парку. Послухай музику. Випий чашку чаю. Уникай неприємних людей. Усміхнись. Погуляй. Запали свічку. Встанови межі. Трохи поспи. Потанцюй. Прийми ванну. Попроси допомоги. Подивись фільм. Почитай. Погуляй з собакою. Полеж на сонці. Пройдися босоніж. Займися шопінгом. Досить ефективно долати стрес можна співами.

    Духовні способи керування стресом

   Люди знаходять духовні способи керування стресами, як, наприклад: відвідування храмів, святих місць, спілкування з духівниками, читання Біблії, молитви, дотримання постів, а також пошук істини в собі, праця над вдосконаленням своїх якостей. Головним є те, щоб навчитися тримати душевну рівновагу.

 

5 способів як вберегти себе від стресу:

  1. Дотримуйтеся порядку

Починати позбавлятися від стресів потрібно з наведення порядку навколо (а потім в голові). Порядок в навколишньому просторі створює відчуття стабільності, заспокоює погляд і емоційно врівноважує. Якщо навести порядок на робочому місці, упорядкувати папки на робочому столі, почистити електронний ящик, то приводів для стресу вже буде менше.

  1.  Намагайтеся перемикатися

Часто ми, самі того не помічаючи, підсилюємо наше відчуття стресу. Дрібну негативну ситуацію ми можемо багато разів обмірковувати перед сном, переказувати близьким, тим самим продовжуючи стрес. Навчитися «відпускати» ситуацію - це те, що потрібно в собі виховувати як звичку. Проігноруйте негативний коментар від знайомого або, наприклад, посміхніться свою необачність, зробіть висновки і йдіть далі.

  1. Розставляйте пріоритети

Стрес часто супроводжує загруженість, завал на роботі, і всі кругом хочуть все і відразу? Фокусуйтеся на те, що потрібно зробити в першу чергу. Записуйте всі завдання і виконуйте їх у міру пріоритетності.

  1.  Захистіть себе від зайвої інформації

Подумайте, як часто ви читаєте новини в своїй стрічці, і що з цієї інформації для вас реально важливо? Деякі негативні моменти можуть запрограмувати наш настрій на цілий день. Позбавляйтеся від звички вбирати непотрібну інформацію.

  1. Покращуйте якість вашого життя

Як би не банально це звучало, здоровий відпочинок - запорука стресостійкості. Вісім годин сну в день допоможуть протистояти стресам краще будь-яких допоміжних засобів. Не варто зловживати псевдо-помічниками в знятті стресу - кава, нікотином і алкоголем, тому як їх дія дає лише короткочасний ефект і разом з цим вичерпує ваші життєві сили. Спорт - відмінний спосіб розвантажувати психіку і вихлюпувати весь накопичений негатив.

Стресостійкість - ще один навик, необхідний в будь-якому життєвому і кар'єрному напрямку, який потрібно покращувати. З стресостійкістю життя людини стає значно простіше: що б не відбувалося навколо, ви все так же будете слідувати до своїх цілей і досягати їх.