top of page

Що треба знати про посттравматичний стресовий розлад (ПТСР): інформація для батьків

Що таке ПТСР, як проявляється і які особливості має у дітей

 

Що таке ПТСР ?

Війна в Україні докорінно порушила відчуття безпеки і призвела до стресу, психологічні наслідки якого можуть бути небезпечними для здорового майбутнього і дорослих, і дітей. Пережитий травмуючий досвід може стати причиною розвитку посттравматичного стресового розладу (ПТСР).

ПТСР – це крайня реакція на сильний стресор, що загрожує життю людини. Частота ПТСР саме у момент надзвичайної ситуації низька. Зазвичай ПТСР починає проявлятися приблизно через шість місяців після травмуючої події. Проте, якщо стресор має потужну тривалу у часі дію (наприклад, перебування в окупації, постійні ситуації обстрілів та повітряних тривог тощо), вірогідність швидкого розвитку ПТСР підвищується.

У кого найчастіше проявляється ПТСР

Чому одні люди, потрапивши в ситуацію, пов’язану з наднегативним впливом потужного стресу, з часом починають страждати від ПТСР, тоді як інші – ні? Виділяють три групи факторів, поєднання яких призводить до виникнення ПТСР: 

 • інтенсивність травмуючої події, її тривалість, несподіваність та неконтрольованість; 

 • сила захисних механізмів особистості та наявність соціальної підтримки;

 • особисті фактори ризику: вік на момент травмуючих подій, наявність травмуючих подій та психічних розладів в попередні періоди життя людини. 

Найбільш уразливими є люди у віці до 22 або старше 30 років. Щодо гендерних особливостей науковці зазначають, що у 8% чоловіків та 20% жінок розвивається ПТСР після травмуючих подій. Діти та підлітки так само перебувають у зоні ризику щодо розвитку ПТСР. 

Водночас, кожна людина, яку зачепили військові дії, має свої переживання та реакції, що є абсолютно нормальними у відповідь на ненормальну ситуацію. 

Важливо пам’ятати: психіка як дорослих, так і особливо дітей та підлітків, має величезні резерви для відновлення і саморегуляції. Завдяки підтримці рідних та, за потреби, психологічної підтримки фахівців, людина може повернутися до норми після травмуючого досвіду.

 

Прояви ПТСР

Для того, щоб передчасно не лякати себе різними негативними наслідками пережитих травмуючих подій, необхідно зрозуміти, що визначає наявність у людини ПТСР. Важливо відзначити, що прояви ПТСР можуть зберігатись протягом тривалого часу. 

До основних ознак, що визначають наявність ПТСР у дорослих відносять:

 • напливи нав’язливих спогадів про небезпечні для життя ситуації, учасником яких була людина;

 • травмуючі сновидіння з кошмарними сценами пережитих подій, порушення сну;

 • прагнення уникати емоційних навантажень;

 • невпевненість через страх, і як наслідок – відкладання прийняття рішень, неконтактність з оточуючими;

 • надмірна втома, дратівливість, депресивні стани, головні болі, нездатність концентрувати увагу на чомусь тощо.

 • як наслідок всього вищезазначеного – схильність до антисоціальної поведінки (алкоголізація, наркотизація, надмірний цинізм).

Прояви ПТСР у дітей

 • постійні згадування про пережиті події (нав'язливі спогади, про які дитина може не зізнаватися дорослим), водночас уникнення всього, що нагадує їй про пережите;

 • емоційне напруження, вияви агресії або ж навпаки – апатичність, депресивність, емоційна відстороненість;

 • порушення сну, страшні сновидіння, через які дитина прокидається вночі, діти дошкільного та молодшого шкільного віку можуть плакати вночі;

 • підвищення рівня тривожності, очікування повторення подій;

 • порушення пам'яті, уваги, здатності вчитися;

 • постійне відігравання пережитого у грі (для дітей дошкільного та молодшого шкільного віку);

 • саморуйнівна поведінка (зокрема у підлітків: нанесення самоушкоджень, алкоголізація, наркотизація).

Фази ПТСР

Як і будь-який процес, ПТСР має відповідні фази проходження, і далеко не завжди він утворює незворотні порушення особистості, треба розуміти, що для того, щоб людина «позбулась» ПТСР, необхідно звернутися за допомогою до спеціалістів та не уникати цієї проблеми. 

Які ж фази проходить ПТСР:

 1. Відчай – гостра тривога без ясного усвідомлення важливості того, що сталося.

 2. Заперечення – безсоння, амнезія, заціпеніння, соматичні симптоми. 

 3. Нав’язливість – вибухові реакції, перепади настрою, хронічний стан гіперзбудливості із порушеннями сну.

 4. Опрацювання – розуміння причин травми та горя.

 5. Завершення – нові плани на майбутнє.

 

Що послаблює ризики виникнення ПТСР та сприяє зціленню

Для того, щоб знизити ризики появи ПТСР та сприяти зціленню, якщо ознаки розладу вже є, необхідно:

Для батьків:

 • психологічно стабілізуватися самим, завдяки нижче описаним крокам. Лише емоційно стабілізувавшись, ми можемо підтримати наших дітей. Водночас важливо пам’ятати, що батьки мають право на емоції. Дітям важливо пояснити, чому ви так реагуєте, але водночас наголосити, що з часом стане легше та ваша родина з цим точно впорається; 

 • налагодити режим дня та повернути, за можливості,  частину звичних справ;

 • заручитися підтримкою близьких – налагодити спілкування зі значущими людьми, якщо це надає вам підтримку та налаштовує на позитив; 

 • включатися у фізичну активність (робити фізичні вправи або щонайменше – гуляти на свіжому повітрі);

 • обмежити перегляд новин та сортувати інформацію, яку ви отримуєте: обирати лише достовірні канали, які не транслюють кровопролиття та іншого вкрай негативного та негативно емоційно забарвленого контенту; 

 • залучатися до допомоги іншим, адже волонтерування дає величезний ресурс;

 • звернутися за допомогою до психолога/психотерапевта, який допоможе опанувати техніки емоційної стабілізації себе і близьких та попередити або зупинити розвиток ПТСР. 

Для дітей:

 • забезпечити (відновити) почуття безпеки; 

 • залучати дитину до фізичної активності (фізкультура, танці, регулярні прогулянки на свіжому повітрі тощо);

 • відновити режим дня, наскільки це можливо (навчання, якщо це доступно; виконання певних завдань; рухова активність; вчасний сон тощо), це надає дітям почуття захищеності, ресурс та надію на повернення до звичайного, мирного життя; 

 • надавати дитині почуття єдності та підтримки (у першу чергу – з боку батьків або осіб, які їх замінюють): дитина має знати, що близькі люди поруч і вони її люблять; важливими тут будуть також безпечний тілесний контакт – обійми з близькими дорослими, тримання за руку тощо;

 • вислуховувати дитину, коли вона хоче поговорити, отримати відповіді на свої запитання;

 • дозволити дитині висловлювати свої емоції та почуття (не можна говорити “не згадуй цього” або “забудь про це” – навпаки, важливо надати можливість максимально висловитися та виявити емоції); 

 • пояснювати дитині те, що сталося: правдива інформація, доступними для віку словами, розуміння ситуації в цілому та причин того, що відбулося, є важливою і працює за для зцілення; 

 • залучати дитину до соціальної активності: спілкування з однолітками, волонтерської діяльності в громаді, доступної віку тощо;

 • скеровувати агресію дитини та формувати здорові поведінкові рамки: попри те, що дитині може бути важко справлятися з емоціями, вона повинна розуміти, що кривдити інших, слабших або тварин – недопустимо; 

 • надати доступ дитині до професійної психологічної/психотерапевтичної допомоги: фахівці підкажуть дитині та батькам, як справлятися з емоціями, як навчитися релаксації, як контролювати негативні спогади тощо, що допоможе попередити або зупинити розвиток ПТСР.   

Отож,  важливо не нехтувати психічним здоров’ям та, у разі виявлення ознак, що можуть свідчити про посттравматичний стресовий розлад у вас самих, ваших дітей  або близьких, негайно звертатися за допомогою до спеціалістів – психологів та психотерапевтів, щоб не допустити тяжких наслідків перенесених подій. 

Типи інтелектів. Теорія Гарднера

  Філософія альтернативної школи Kid’Z Studio ґрунтується на гіпотезі про множинні прояви інтелектів, на відміну від загальноприйнятої теорії про IQ. Ми спираємося на дослідження професора Говарда Гарднера: 9 інтелектів властиві усім людям. Кожна дитина – геній від народження! Важливо ефективно розкрити потенціал особистості. Альтернативна школа Kid’Z Studio присвячує навчальний процес цій благородній справі.

  Як ми розкриваємо геніальність дитини у повсякденному житті?

Ділимося підказками нижче.

1. ЛІНГВІСТИЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Проявляється, якщо дитина:
— говорить без зупинку;
— легко знаходить спільну мову із незнайомими;
— полюбляє читати або робить це без труднощів;
— гарно формує власні думки;
— вигадує чи записує історії.

Цей інтелект передбачає прекрасні ораторські здібності. Таке мислення мають дипломати, політики, журналісти, теле-/радіо-ведучі, видатні спікери та письменники. Рідше — вчителі, актори, артисти.

🌿5 справ для розвитку ЛІНГВІСТИЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ:

 • МАРАФОН З ЧИТАННЯ. Важливо вибирати книжки за інтересами дитини: пригоди, детективи, энциклопедії тощо. Ми заохочуємо дітей обговоренням прочитанного «на побаченні» у кафе з какао та смаколиками. Діти в захваті!

 • ВЕДЕННЯ ЩОДЕННИКУ АБО БЛОГУ. Створюйте можливості, щоб говорити чи писати було цікаво. Хай блог буде присвячено улюбленим темам дитини: блеї, гіроборди тощо. У щоденник, окрім записів яскравих подій, цікаво збирати квитки, чеки, етикетки, тобто все, що допоможе розказати про пригоди дитини серед тижня.

 • НАПИСАННЯ КНИГИ. Діти залюбки повторюють жанри улюблених книг. Відомо, що наслідування у творчості — перший крок до власного стилю. Також тренується навичка формувати та викладати думки логічно, розвивається креативність та впевненість у собі.

 • ІНТЕРВ`Ю АБО ОПИТУВАННЯ. Спілкування з рідними чи незнайомими людьми — корисне заняття, якщо говорити на теми, які подобаються дитині. Наприклад, «що дорослі знають про ніндзяго»?

 • ЖУРНАЛІСТСЬКЕ РОЗСЛІДУВАННЯ. Цікавість рухає світом, тому бажання досліджувати у дітей на високому рівні. Тут також важливо дотриматись принципу: заохотити цікавою дитині темою. Любителі техніки, наприклад, знайдуть найдорожчі автівки України на сайтах чи в автосалонах, дізнаються, де їх ремонтують й що там ламається найчастіше.

2. НАТУРАЛІСТИЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Яскраво виражений цей тип інтелекту, якщо дитина:
— любить проводити час на природі;
— із задоволенням спостерігає чи досліджує живі істоти;
— залюбки доглядає за рослинами;
— проявляє уважність до природних явищ.

При гармонійному навчанні дитина полюбить природознавство та біологію у майбутньому. НАТУРАЛІСТИЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ ефективно застосовують генетики, екологи, агро-спеціалісти, археологи, ветеринари, сейсмологи та інші професіонали, які у своїй роботі дотичні до природи.

🌿5 справ для розвитку НАТУРАЛІСТИЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ:

 • ПІКЛУВАННЯ. Надайте можливість доглядати за домашнім улюбленцем. Якщо за певних умов це неможливо, покажіть, як піклуватись про вуличних тварин, птахів. Врешті решт, заведіть домашню рослинку.

 • ЩОДЕННИК. Створіть щоденник спостережень за оточуючим світом природи. Фіксуйте різні дані чи показники, наприклад, температура повітря, кольори неба, осади (довжина чи глибина калюж).

 • КАРТА ТВАРИННОГО СВІТУ. Досліджуйте цікавих дитині тварин за допомогою спеціальних відео-сюжетів та літератури. Зробіть разом карту тварин, які заселяють планету. Створюйте у будь-який зручний спосіб: малюйте, ліпіть, підписуйте, клейте наліпки чи зображення.

 • ВЛАСНА ЕНЦИКЛОПЕДІЯ. Збирайте об’єкти флори чи фауни, досліджуйте об’єкти власної колекції та перетворюйте це у енциклопедію.

 • ЗООПАРК. Відвідуйте зоопарки, заповідники, виставки, де дитина може спостерігати та вивчати тварин (чи рослини). Перетворюйте такі відвідини на пригоди: шукайте тварин за певними ознаками, малюйте найоригінальніших, створюйте звіроабетку, беріть інтерв’ю у відвідувачів, рахуйте цікаві факти (наприклад, скільки лап живе у зоопарку?).

3. КІНЕСТЕТИЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Безумовно присутній у дитини, якщо вона:
— дуже активна, буквально постійно у русі;
— любить спортивні ігри, танці;
— не може всидіти на місці під час тривалих нединамічних справ;
— обожнює експериментувати.

Терпіння, вам батьки! КІНЕСТЕТИЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ проявляється саме так. Звертаємо увагу, що ваша дитина сприймає світ через дотик, динаміку та рух, тому запам’ятовування відбувається лише у процесі роботи над чимось. Такі люди гостро відчують тілесну мову, динаміку. Власники цього типу інтелекту реалізовують свій потенціал у професіях за напрямами: івент-менеджмент, хореографічне, театральне чи прикладне мистецтво, спорт.

🌿5 справ для розвитку КІНЕСТЕТИЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ:

 • БАГАТО РУХУ. Прийміть те, що ваша дитина потребує постійного перебування у русі. Тому разом оберіть ті види спорту або активної діяльності, які будуть цікаві дитині. Наприклад, хореографія (спортивні, сучасні чи народні танці) або спорт (від футболу до капуейри).

 • ЛАБАРАТОРІЯ ЕКСПЕРИМЕНТІВ. Регулярно проводьте експерименти на будь-які теми. Наприклад, досліджуйте фізику разом: що відбувається із матеріалами (папір, листя, вода) у різних температурах або створіть з нуля разом пластилін чи випробуйте, які природні фарби найстійкіші (буряк, щавель, морква) на текстилі тощо.

 • ТВОРЧА МАЙСТЕРНЯ. Дозвольте дитині творити за власним бажанням. Найцікавіше кінестетикам ліплення та моделювання. Не обмежуйтеся звичними роботами, створюйте та фантазуйте неймовірні речі: від відеокамери до телепорту у майбутнє, від зображення реальних тварин до казкових створінь із власними історіями.

 • ТЕАТР. Влаштовуйте домашні спектаклі за мотивами відомих казок або історій. Використовуйте цікаві атрибути, створюйте разом костюми.

 • КІНЕСТЕТИЧНА СТУДІЯ. Створіть платформу або коробку із сипучим матеріалом (пісок, крупи, бобові тощо) для спеціальних кінестетичних ігор. Вигадуйте позитивні, повчальні чи просто дивовижні історії, задійте улюблені пластикові чи дерев’яні іграшки дитини.

 

 

 

 

 

4. ВІЗУАЛЬНО-ПРОСТОРОВИЙ ІНТЕЛЕКТ

Якщо дитина:
— часто малює або будує;
— відрізняється мрійливістю;
— любить роздивлятись зображення;
— залюбки створює або прикрашає різні речі.

ВІЗУАЛЬНО-ПРОСТОРОВИЙ ІНТЕЛЕКТ притаманний більшості успішних митців. Можливості цього інтелекту дозволять реалізуватися у таких професіях як архітектор, дизайнер, ілюстратор, фотограф, логіст, авіа-пілот, інженер.

🌿5 справ для розвитку ВІЗУАЛЬНО-ПРОСТОРОВОГО ІНТЕЛЕКТУ:

 • КАРТОГРАФІЯ. Малюйте карти знайомої дитині місцевості. Зафіксуйте шляхи пересування за допомогою: назв зупинок чи вулиць, визначних місць, виду транспорту, яким користуєтесь. Неодноразово використовуйте карту, доповнюючи її цікавими деталями.

 • ФОТО-БЛОГ. Для цієї справи ефективна соціальна мережа Instagram. Рекомендуємо готувати тематичний контент з однойменними хештегами, наприклад: #велоподорожі, #на_природі, #цікава_архітектура, тощо. Радимо підписуватись на провідних фотографів @National Geographic, @visualukraine. Дайте дитині можливість отримати професійні знання про побудову композиції у кадрі та інші. Наша навчальна програма включає такі заняття.

 • ІНЖЕНІРІНГ. Просторовий інтелект передбачає схильність уявляти 3D предмети. Створення моделей різного призначення (літак, машина, будинок, тощо) тренує необхідні навички. Використовуйте не тільки конструктори, а також підручні матеріали: палички й пластилін, картон та клей.

 • ХУДОЖНЯ ТВОРЧІСТЬ. Влаштуйте вдома простір для творчості з художніми матеріалами. Давайте дитині свободу використовувати різні матеріали для своїх творчих проявів.

 • КВЕСТИ. Цей вид гри об’єднує декілька інтелектів. Якщо попри візуально-просторові, присутні ще кінестетичні прояви, то квести будуть вдвічі ефективними. Орієнтування на місцевості, рух, пошук рішень та виконання завдань – корисні та веселі справи.

5. МУЗИЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Притаманний дитині, якщо вона:
— постійно наспівує або вигадує пісні;
— любить повторювати мелодії чи ритми;
— цікавиться музичними інструментами;
— прекрасно копіює звуки чи інтонації.

Саме МУЗИЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ включає перераховані вище схильності. Цей тип мислення обов’язковий для таких професій як звукооператор, концертмейстер, дириґент, музикант, співак. Разом з тим, вчені вважають, що музичні вміння нерідко пов’язані з математичним мисленням. Відомо, що музика має цілком доказове математичне підґрунтя. Можливо, тому ці два напрями інтелектуальної діяльності вважаються дотичними.

🌿5 справ для розвитку музичного інтелекту:

 • ГРА «ЯК ЦЕ ЗВУЧИТЬ?». Тренуйте навичку вгадувати та імітувати звуки від простих до складних. Наприклад, звуки тварин, природи, музичних інструментів.

 • ДИКТОФОН. Записуйте звуки, голоси, мелодії, ритми на диктофон та заохочуйте дитину їх відтворити голосом чи музичними засобами.

 • ДУБЛЯЖ. Озвучуйте фільми чи мультфільми різними голосами, спробуйте додавати також звуки предметів, кроків тощо.

 • ДОМАШНІ КОНЦЕРТИ! Окрім тренування музичних навичок, сімейні заходи такого плану підіймають впевненість у собі та відчуття значущості. Складайте разом концертну програму заздалегідь. Допомагайте готуватись, вивчайте разом пісні, створюйте прості мелодії чи ритми. Ваша дитина буде вам вдячна.

 • ВІДВІДАЙТЕ МУЗЕЙ МУЗИЧНИХ ІНСТРУМЕНТІВ, наприклад, у Києві. У подібних закладах можна не тільки дізнатись щось нове та дивовижне про інструменти, а й спробувати на деяких пограти.

6. ЛОГІКО-МАТЕМАТИЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Належить дитині, якщо вона:

— обожнює цифри й у ранньому віці проявляє інтерес до лічби;
— часто фіксує предмети чи об’єкти у цифровому еквіваленті;
— ставить багато питань про сутність речей;
— цікавиться взаємозв’язками подій, явищ, речей;
— полюбляє вирішувати складні задачі.

ЛОГІКО-МАТЕМАТИЧНИЙ ІНТЕЛЕКТ спонукає до окреслених вище дій. Професії, які передбачають даний інтелект: аналітик, програміст, бухгалтер, логіст, вчений, детектив, медик.

🌿5 справ для розвитку ЛОГІКО-МАТЕМАТИЧНОГО ІНТЕЛЕКТУ:

 • НАСТІЛЬНІ ІГРИ. Обирайте ігри, зокрема, логіко-математичного направлення: шахи, шашки, нарди, танграм, кубик Рубіка, тетраміно, нім, поліміно, ханойська вежа тощо.

 • КНИГИ-ДЕТЕКТИВИ. Таким чином відбувається заохочення до логічного мислення. Відтак дитина навчається дедукції та індукції.

 • ЩО? ДЕ? КОЛИ? Адаптуйте принцип відомої гри для буденних ситуацій. Ставте питання, які спонукають до пошуку відповідей, аргументації, розбирайте причино-наслідкові взаємозв’язки, алгоритм (порядок дій) та ін.

 • СТРАТЕГІЧНІ ІГРИ. Тренуйте мислення через спортивні ігри-стратегії (футбол, захват прапору, тощо). Також не нехтуйте сучасними можливостями, використовуйте відеоігри (The Sims, SimCity, тощо).

 • БЮДЖЕТ. Складайте разом сімейний або особистий бюджет дитини. Окрім відповідальності ця практика тренує логіко-математичне мислення.

7. МІЖОСОБИСТІСНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Якщо дитина:

— має багато друзів;
— із задоволенням ходить у гості;
— любить спілкуватися;
— залюбки об’єднується з іншими дітьми у грі.

Це МІЖОСОБИСТІСНИЙ ІНТЕЛЕКТ, якій є запорукою успіху політиків, дипломатів, директорів, бізнесменів, бізнес-тренерів, менеджерів, ораторів, педагогів.

🌿5 справ для розвитку МІЖОСОБИСТІСНОГО ІНТЕЛЕКТУ:

 • СПІЛЬНИЙ ПРОЕКТ. Запропонуйте дитині разом із другом чи друзями пізнавальний проект. Наприклад, улюблені справи об’єднайте певною темою чи обмежте часом: “10 музеїв за 20 днів”, “5 малюнків за 2 години”, “7 роботів за тиждень”, “Марафон спортивних ігор у дворі”, тощо.

 • АНКЕТА+ПОДАРУНКИ. Вчіть організовано робити приємні дарунки друзям. Нехай дитина заведе зошит із списком друзів. Там за допомогою запитань з’ясуйте, які вони мають вподобання. Складіть разом календар зі списком можливих подарунків. Допомагайте та мотивуйте дитину дотримуватись добрих намірів.

 • ВЕЧІРКИ ДЛЯ ДРУЗІВ. Влаштовуйте тематичні зустрічі з друзями. Наприклад, вечір настільних ігор, перегляд мультиків MARVELL, піжама-паті, фестиваль фільмів STAR WARS, вечір мексиканської культури тощо. Придумайте до заходів дрес-код, зробіть декор, підбиріть атрибути, підготуйте програму.

 • ПУБЛІЧНІ ВИСТУПИ. Заохочуйте виступати перед аудиторію. Разом з дитиною виберіть формат: концерт, театральний виступ, презентація власних картин чи колекції роботів, майстер-клас тощо. Важливо позитивно навчатись спілкуванню з публікою.

 • ІНТЕРВ’Ю. Допоможіть сформувати цілі інтерв’ю, як фіксувати (письмово, відео, аудіо), кому й які питання ставити. Рекомендуємо брати теми про відносини між людьми: дружба, конфлікти. Їх легко інтегрувати у корисні роздуми: хто такий справжній друг? як запобігати чи вирішувати конфлікти? що найскладніше у дружбі? чи можливо не сваритись? якщо так, то як? та ін.

8. ВНУТРІШНЬО-ОСОБИСТІСНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Якщо дитина:

— надає перевагу іграм наодинці;
— відрізняється спостережливістю за собою та іншими;
— чітко розуміє, чого бажає, й цілеспрямовано досягає цього.

Таке вираження має ВНУТРІШНЬО-ОСОБИСТІСНИЙ ІНТЕЛЕКТ. Він застосовується у професіях психологів, слідчих, суддів, тьюторів, письменників, деяких лікарів (психіатр, невропатолог).

🌿5 справ для розвитку ВНУТРІШНЬО-ОСОБИСТІСНОГО ІНТЕЛЕКТУ.

 • ЩОДЕННИК ЕМОЦІЙ. Заохочуйте позначати настрій дня у зручній формі: смайлики, відповіді на запитання, розповіді.

 • ОСОБИСТИЙ ПРОЕКТ. Зосередьте дитину на власній мрії, разом складіть список кроків, щоб її досягти. Перетворіть ці кроки у реальні досяжні плани. Наприклад, дитина мріє бути космонавтом. Потрібно скласти досьє ідеального космонавта за категоріями: здоров`я, навички, освіта. Отже, необхідно вивчити фізику/астрономію, збудувати ракету (дізнатись як вона влаштована, які види бувають тощо), тренувати свій фізичний стан. Вперед до мрії!

 • ПРОСТІР. Влаштуйте у кожному дні спеціальний час, коли дитина може побути наодинці й порозмірковувати, про що побажає.

 • ЧИСТА СТОРІНКА. Ця вправа допоможе зрозуміти внутрішній стан. На чистому папері дайте можливість фіксувати власні емоції та переживання. Важливо не обтяжувати дитину формальними речами, нехай обирає за бажанням спосіб вираження (письмо, малювання, аплікація, орігамі тощо).

 • 1 ХВИЛИНА. Дайте можливість дитині кожен день знімати 1 секунду те, що їй цікаво. Коли назбирається хвилина, завантажте моменти у відео-програвач або зробіть міні-стрічку та подивіться разом. Спробуйте провести коротку бесіду про побачене. Не забудьте висловити своє захоплення роботою дитини.

9. ЕКЗИСТЕНЦІЙНИЙ ІНТЕЛЕКТ

Якщо дитина:
— цікавиться оточуючим світом у контексті світогляду;
— ставить подібні питання й активно шукає на них відповіді: навіщо я існую? звідки з’явилися люди, сонце та ін.? чи існує безсмертя? тощо.

Такі думки виникають у власників ЕКЗИСТЕНЦІЙНОГО ІНТЕЛЕКТУ. Цей інтелект властивий філософам, священнослужителям, релігієзнавцям, деяким митцям, психологам та психотерапевтам.

5 справ для розвитку ЕКЗИСТЕНЦІЙНОГО ІНТЕЛЕКТУ:

 • ЩОДЕННИК РОЗДУМІВ. Підтримуйте інтерес дитини до тем, які цікаві, занотовуючи та досліджуючи їх у щоденнику. Наприклад, письмово чи малюнком зобразіть відповіді «Навіщо я прийшов у цей світ?», «Що я з себе уявляю?» . Заведіть розділ «Список запитань до Бога» — якби можна було взяти у Бога інтерв’ю і отримати відповіді про все-все, що би дитина запитала?

 • ДОСЛІДЖЕННЯ КОСМОСУ. Якщо дитину цікавить астрономія (зірки, планти, сузір‘я, космос) вивчайте, розглядаючи відповідні енциклопедії (книги, атласи). Подаруйте маленькому досліднику космосу телескоп, і зоряними вечорами намагайся розгледіти далекі небесні тіла. Придумуйте назви улюбленим зіркам. Знайомитися з дослідженнями космосу можна також, переглядаючи відповідні сюжети телеканалу Discovery або дослідження NASA (інтерв’ю з астронавтами та відео сюжети про їх роботу, відео та фото з космічних станцій тощо).

 • ПЛАНЕТАРІЙ. Гарна ідея, щоб відчути себе частинкою світобудови. Крім тематичних екскурсій та програм, сучасні планетарії пропонують також перегляд 3D стрічок про всесвіт у спеціально облаштованій сферичній зоні (сферичний кінотеатр).

 • ІСТОРІЯ ВСЕСВІТУ. Почитайте з дитиною книгу, яка дає відповіді на світоглядні питання. Наприклад, дитячу Біблію. Пограйте в уявлення: як усе на Землі могло виглядати тисячі років тому, що можна було використовувати замість тарілки (ложки, чашки, зубної щітки та ін.), коли й чому вимерли динозаври, як можна висловити те чи інше повідомлення наскельними малюнками тощо.

 • АРХЕОЛОГІЧНІ ЕКСПЕДИЦІЇ. Дізнайтеся про археологічні знахідки, які підтверджують інформацію про стародавні цивілізації. Поміркуйте разом, чому деякі народи існують споконвіку й до сьогоднішнього дня, а деякі цивілізації та народи повністю зникли, що могло до цього призвести. Влаштуйте власну археологічну експедицію. Озбройтеся металошукачем та вирушайте у подорож у пошуках пригод та археологічних знахідок.

bottom of page